Emir Çetinkaya

Emir Çetinkaya

 Emir Çetinkaya, 1962 yılında Kahramanmaraş'ta doğdu.  1987 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Kamu Yönetimi Bölümü’nden mezun oldu. 

Mezuniyet sonrası 1989-1996 yılları arasında özel bir bankada Hazine Yöneticiliği yaptı. Ülkemizde ilk özel AŞ borsanın kurulmasına öncülük etti. 1996-2013 yılları arasında ise Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası’nın kurulmasında ve yönetiminde görev aldı. Vadeli işlem ve Opsiyon Borsası'nın kuruluşundan sonra aynı borsada Sözleşme, Araştırma ve İstatistik Müdürü olarak görev yaptı.

Bu süre içerisinde VOB'ta işlem gören döviz, faiz, endeks sözleşmelerinin yanında çeşitli emtia sözleşmelerinin geliştirilmesinde görev aldı.   Türkiye'de bir ilk olma özelliğini taşıyan “Türev Araçlar Lisansla Rehberi”ni ekip arkadaşlarıyla birlikte yazdı. (354 sayfalık bir temel kaynak)

2008 yılından itibaren enerji piyasalarının liberalleşmesine yönelik çalışmalara teknik destek verdi.  Ülkemizde ilk Elektrik Vadeli İşlem Sözleşmeleri’nin geliştirilmesine öncülük etti.

Sermaye piyasaları, türev piyasalar ve enerji piyasalarına yönelik olarak 20,000'e yakın kişiye eğitim verdi.

İzmir Ekonomi Üniversitesi'nde "Finansal Piyasalar ve Risk Yönetimi" ile "Finansal Kurumlar ve Piyasalar" konulu yüksek lisans dersleri verdi.

Çevre Bakanlığı koordinasyonunda, Türkiye'de karbon piyasalarının oluşturulması yönünde çalışmalara aktif destek verdi.

VOBJEKTİF dergisinde Lisanslı Depoculuk, Elektrik Vadeli İşlem Sözleşmeleri, Demir Çelik Vadeli İşlem Sözleşmeleri, Karbon Emisyon Piyasaları üzerinde yayınlanmış çeşitli makalelerin yanında, gazetelerde köşe yazıları yazmaktadır.

Çok sayıda sosyal sorumluluk projelerinde görev aldı.

Ege Finans Derneği Kurucu Üyesi ve Yönetim Kurulu Üyesi’dir.