Mehmet VURUCU

Mehmet VURUCU

Mehmet Vurucu, 1964 yılında Hatay’da doğdu. 1985 yılında Çukurova Üniversitesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümünden (İngilizce) mezun oldu. 2013 yılında Ege Üniversitesi Para-Banka ‘da yüksek lisansını tamamladı.

Mezuniyet sonrası, 1986 yılında Yapıkredi Bankası’nda müfettişliğe başladı. 1995 yılında yine aynı Bankada İzmir’de şube müdürlüğü, 1997 yılında ise İzmir ve Manisa’da Ticari Bankacılık Bölge Müdürlüğü yaptı.

2000 yılında Koçbank’a geçiş yaparak 2003 yılına kadar, 4 yıl İzmir’de Ticari Bankacılık Ege Bölge Müdürlüğü,2003 yılında İstanbul’a dönerek 2006 yılına kadar,  yine Koçbank’ta Anadolu yakası ve Bursa Ticari bölge Müdürlüğü yaptı.

2006 yılında İzmir’e geri dönerek, Yapı kredi  ve Koçbank’ın birleşmesinden sonra Yapı Kredi’de yeniden Ege ve Akdeniz Bölge Müdürlüğüne devam etti. 2010 yılında ise başka bir kariyer planlaması için Alternatifbank’a geçiş yaptı. Son olarak İzmir Bölge Müdürlüğü yaptığı bu bankadan Şubat 2015 tarihi itibariyle ayrıldı.

Mehmet Vurucu halen, 2015 yılında kurucu ortağı olduğu Corbett Company firmasında Genel Müdürlük görevini sürdürmektedir.

29 yıllık bankacılığı süresince, bankacılık yanında, çok sayıda sosyal sorumluluk projesinde görev aldı. Üniversitelerle yakın işbirliği içinde bulundu. Bu iş birliği hale devam etmektedir. Yaşar Üniversitesi’nde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak görev yapmaktadır.

Bu arada banka ve üniversitelerde 6.000’e yakın kişiye eğitim verdi. Bu eğitimlerin topluma faydalı olması amacıyla 2011 yılında ilk kitabı olan “Banka Mağduru Olmayın, Kredisiz Kalmayın (Siz Ne Söylediniz Bankacınız Ne Anladı)”, 2014 yılında başka yazar arkadaşları ile birlikte “Banka İktisadi ve İşletmeciliği” , M. Ufuk Arı ile birlikte  “A’dan Z’ye Bankacılık (1. Baskı)”; 2015 yılında M. Ufuk Arı ile birlikte  “Bankacılık Ürün ve Hizmetleri”,2017 yılında ise yine M. Ufuk Arı ile birlikte “Bankacılıkta Kredi Bilgisi”, “Uluslararası Bankacılık ve Finans”, " Bankacılıkta Dış Ticaret İşlemleri " ve başka yazar arkadaşları ile birlikte ‘’Bankacılığın El Kitabı’’ kitaplarını yayınladı. 2019 yılında kızı İlayda Vurucu’ yla  son kitabı olan “Herkes İçin Kolay Banka” ayı yayınladı.

Ege Finans Derneği Kurucu Üyesi ve  Yönetim Kurulu Başkanıdır. Hatay Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi ve Başkan Yardımcısıdır. Akredite Melek Yatırımcıdır.