Ali Şefik SARIKAYA

Ali Şefik SARIKAYA

 Ali Şefik Sarıkaya, 1962 Havran / Balıkesir’de doğdu. 1979 yılında Kuleli Askeri Lisesi’nden mezun olup, Kara Harp Okulu’na devam etti. 1982 yılında Kara Harp Okulu’ndan ayrıldı.

1987 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, İktisat Bölümü’nden mezun oldu.

1989 (Aralık) yılında Milli Aydın Bankası T.A.Ş. – Tarişbank’ta bankacılık hayatına başladı. 1995 (Aralık) yılına kadar bankanın İstihbarat Müdürlüğü bünyesinde mali analist olarak görev yaptı.

1995 (Aralık) yılında Finansbank İzmir şubesinde “Mali Analist” olarak çalışmalarını sürdürdü. 1997’de Mali Analiz Bölüm Müdürü unvanı ile Ege Bölge’den sorumlu Mali Tahlil Ekibi’nin yöneticisi oldu. 

Finansbank’ın insan kaynağının eğitimlerinin desteklenmesinde, Eğitim Bölümü bünyesinde, “Eğiticinin Eğitimi” süreçleri sonrasında, banka iç eğitmeni olarak “Mali Analiz” eğitimleri vermeye başladı.

2002 (Nisan) yılında Denizbank Ege Bölge / Ege Krediler Bölge Müdürlüğü bünyesinde “Mali Analiz ve İstihbarat Bölüm Müdürü” olarak Mali Analiz Ekibi’nin yönetimini üstlendi. Bölge kredi komitelerinde “Kredi Komitesi” üyesi olarak, bölge yetkili kredilerde “Mali Analiz Bölüm Görüşü” bildirdi. 

Denizbank’ın eğitim yapılanması olan “Deniz Akademi” bünyesinde Banka İç Eğitmeni olarak 2003 - 2014 yılları arasında “Mali Analiz Teknikleri ve Kredi Değerlendirme Süreçleri” konulu, çeşitli eğitimler verdi.

2010 yılında, Denizbank Şirinyer (İzmir) Şube Müdürü olarak çalışmaya devam etti. 2014/Ağustos’ta Çamdibi (İzmir) Şube Müdürlüğü’ne tayin oldu. 2015 yılbaşı itibarıyla Denizbank’tan emekli oldu. 

Bankalarda yönetim, liderlik, kültür, motivasyon ve insan kaynakları yaklaşımları konularında aldığı eğitimler desteğinde, Finansal Tablolar Analizi, Kredi Taleplerinin Değerlendirilmesi, Kredi Analizi ve Teknik Değerlendirme, Kredi Yönetimi, Erken Uyarı Sistemleri / Sorunlu Krediler konulu eğitimlerde, eğitimci olarak devam etmektedir.

Yaşar Üniversitesi, Bankacılık ve Sigortacılık Meslek Yüksek Okulu’nda “Temel Krediler, Mali Tablolar Analizi” konulu derslerde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak görev yapmaktadır. Ege Finans Derneği üyesidir.